در این مقاله از سایت نیازمندی کارا نیاز سعی داریم به بررسی دو سایت دیوار و شیپور بپردازیم. تقریباً تمام کاربران اینترنت و گوشی های هوشمند با نام های دیوار، شیپور و یا هر دو آشنایی دارند. این دو سایت و اپلیکیشن، از کاربردی ترین سایتهای خدماتی بوده که طیف وسیعی از سراسر مردم ایران از آنها استفاده می کنند. به عنوان مثال شما اگر قصد دارید یخچال خانگی خود را بفروشید به جای آنکه با قیمتی اندک به سمساریها بفروشید می توانید با آگهی رایگان در دیوار یا شیپور، آن را به قیمت دلخواه خود به فروش برسانید.

حال چنین امکانی برای هر نوع آگهی فراهم شده به طوریکه مطئن هستید آگهی های شما توسط هزاران نفر از همشهریانتان دیده خواهد شد.اما نکته ای که روز به روز در حال پررنگ تر شدن بوده و ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده به گونه ای که بارها در تماسهای تلفنی یا از طریق ایمیل سوال شده است این پرسش است که :

سایتهای دیوار و شیپور که ماهانه هزینه های زیادی را برای تبلیغات، نیروی انسانی و سرور صرف می کنند از چه راهی درآمدزایی خواهند کرد؟

گرچه می دانیم بخش اعظم خدمات این دو سایت رایگان بوده و تنها آپشن های محدودی مانند آگهی های فوری و یا آگهی های استخدام و یا امکان درج لینک سایت نیاز به پرداخت هزینه دارید اما این درآمد به حدی نیست که جوابگوهای هزینه های جاری آنها باشد. لذا در پاسخ به سوال مذکور، محتمل ترین گزینه برای طرح درآمدزایی این دو سایت را مطرح و بررسی می کنیم :

رقابتی که بین دیوار و شیپور شکل گرفته نه برای افزایش درآمد، بلکه برای تصاحب سهم بازار و جایگاه سازی در بین مردم می باشد. هر دوی آنها به دنبال این هستند که بیشترین وابستگی مردم را به خدمات خود به وجود آورند. در واقع، آنها می خواهند آنچنان در بطن زندگی مردم نفوذ کنند که مانند گوگل به یک ابزار کمکی ضروری تبدیل شده که زندگی مردم با آن گره بخورد.

هر کدام از این دو سایت که بتوانند به چنین هدفی دست پیدا کند می تواند طرح های درآمدزایی اصلی خود را رونمایی کند اما با وجود رقابت سنگینی که بین این دو جاریست حذف خدمات رایگان می تواند به قیمت از دست دادن جایگاه برند مذکور در بین مردم تمام شود.

اما با توجه به نوع خدمات این دو سایت و روندی که از ابتدا تا کنون طی کرده اند محتمل ترین روش برای درآمدزایی آنها، تمرکز بر پول خرد مردم می باشد! به همان مثال فروش یخچال شما بازگردیم. شما می دانید که آگهی در دیوار یا شیپور می تواند در کمتر از یک الی دو روز، یخچال شما به قیمت مناسب به فروش برسد. آیا حاضر نیستید به جای آنکه یخچال را نصف قیمت و یا حتی کمتر به سمساری بفروشید به ازای این آگهی در دیوار یا شیپور، رقمی در حدود ۵۰۰ تومان و یا ۱۰۰۰ تومان بپردازید ؟!

دیوار و شیپور می خواهند با زندگی روزمره مردم ایران گره بخورند تا پس از آنکه نیاز به دیوار/شیپور به بخش جدانشدنی از زندگی مردم تبدیل شد تمام آگهی های خود را با دریافت رقمی اندک منتشر کنند. همانند نان که بخشی از غذای روزانه مردم است و افزایش قیمت آن، کاهشی در خرید آن توسط مردم را در پی نخواهد داشت.

حال کافیست حساب کنید در هر روز چند هزار آگهی از سراسر کشور در این سایتها منتشر می شود تا بدانید چه رقم بالایی را می توان از هر آگهی کسب نمود.