در این مقاله از سایت نیازمندی کارا نیاز هفت اشتباه رایج که میتوانند باعث کاهش نرخ تبدیل (conversion rate - نسبت تعداد افرادی که پس از ورود به صفحه فرود، فرم را پر می کنند به تعداد کل افرادی که به صفحه فرود وارد می شوند) صفحه فرود شود، آورده شده اند.

landing page : در تجارت آنلاین یک صفحه ی هدف به عنوان یک صفحه ی معرف و یا هدایت کننده معرفی میشود. یک صفحه که در پاسخ کلیک بر روی تبلیغ به نمایش در می آید.

میدانیم که استفاده از صفحه فرود (landing page) یکی از مهمترین عوامل در گرفتن لید (لید گرفتن به معنی ترغیب بازدیدکنندگان به ثبت اطلاعات خود برای عضویت در خبرنامه و اطلاع رسانی های بعدی در سایت است) است. با این حال ممکن است فرآیند لید گرفتن آنگونه که انتظار داشتید پیش نرود. مشکل از کجاست؟

1. فرم خیلی طولانی است

 یکی از فاکتورهای اساسی که باید در نظر بگیرید تأثیر طول فرم بر روی تمایل افراد به پرکردن آن است. اگر فرم خیلی طولانی باشد، فرد ممکن است در مورد اینکه پر کردن فرم ارزش زمانی که برای آن صرف می کند را دارد یا خیر، مردد شود. در بسیاری مواقع، شرکت ها انواع اطلاعات مرتبط یا غیر مرتبط را درخواست نموده و یا تعداد زیادی سوال از بازدیدکنندگان می پرسند، غافل از اینکه فرم (مثلاً) ۱۵ سوالی آن ها نرخ تبدیل را پایین می آورد و عملاً اکثر این اطلاعات بعداً نیز مورد استفاده و تحلیل قرار نمی گیرند. در عین حال، بازاریابان باید این را نیز در نظر بگیرند که نتیجه استفاده از فرم های کوتاه تر، می تواند گرفتن لیدهای بیشتر با کیفیت اطلاعات کافی و مطابق با هدف تبلیغ باشد. بنابراین باید قبل از هر اقدامی، هدف اصلی از لید گرفتن  برای کسب و کار خود را تعیین نموده و در تصمیمات مرتبط با طراحی  فرم دخیل نمایید تا تعداد و کیفیت لیدهای خود را بالا ببرید.

2. صفحه فرود شما به صفحه تشکر منتقل نمی شود

پس از آن که فردی فرم موجود در صفحه فرود شما را پر کرد، با چه صحنه ای مواجه خواهد شد؟ هدایت افرادی که نسبت به تکمیل اطلاعات مورد نظر شما اقدام نموده اند به یک صفحه تشکر(Thank you page)، فرصت مناسبی برای تشکر از آنها و ارائه پیشنهادهای مرتبط بعدی برای شما فراهم می نماید. با کمک این صفحه شما می توانید منوهای مسیریاب و مرتبط با سایر سرویسها و خدمات خود را نمایش داده و لید ایجاد شده را به دیگر قسمت های سایت هدایت نمائید. این حرکت باعث می شود که این افراد بیشتر با شرکت و برند شما ارتباط برقرار کرده و آن ها را به لیدهای قویتری که احتمال بیشتری برای تبدیل شدن به مشتری دارند، تبدیل می نماید.

3. خود شما تمایلی برای پر کردن فرم خودتان ندارید، اما فکر می کنید بقیه دارند

پس از اینکه آخرین کارهای صفحه فرود را انجام دادید این سوالات را از خودتان بپرسید: ”آیا خودم این فرم را پر خواهم کرد؟ آیا خیلی طولانی است؟ آیا تمایلی به ارایه این اطلاعات دارم؟ آیا صفحه برایم گیج کننده است؟ آیا ارزش پیشنهاد ارایه شده واضح است؟ آیا خودم این اطلاعات را با  دیگران به اشتراک می گذارم؟” اگر جواب های شما با جواب هایی که انتظار دارید بقیه بدهند، یکی نیست، برگردید و تغییرات لازم را انجام دهید تا جواب های شما با جواب های مورد انتظارتان یکی شود. اگر شما فرم خود را پر نکنید، دیگران نیز به احتمال زیاد پر نخواهند کرد.

4. صفحه فرود ارزش پیشنهاد شما را توضیح نمی دهد

مدت زمان توجه مردم بخصوص هنگامی که آنلاین هستند کوتاه است. بنابراین لازم است که پیشنهاد یا آفر خود را تا حد ممکن واضح بیان کنید. یک قاعده سرانگشتی این است که مطمئن شوید صفحه فرود شما در آزمون چشم به هم زدن (blink test) موفق باشد. به عبارت دیگر آیا کاربران می توانند در کمتر از ۵ ثانیه پیشنهاد شما و عملی که برای ورود به سایت اصلی باید انجام دهند را متوجه شوند؟ برای قبولی در این آزمون باید همه چیز را ساده و واضح در نظر بگیرید. در صفحه فرود خود از عنوان، متن، و تصویر استفاده کنید تا بینندگان ایده پشت آن را به راحتی درک نمایند.

5. سرتیترها با call-to-action همخوانی ندارند

نکته مهم در انتخاب عنوان صفحه و سرتیترهای فرم ثبت نام این است که با متن شما و عبارت دکمه call-to-action (CTA) مطابقت داشته باشند. به عنوان مثال چنانچه بیننده با دیدن دکمه CTA این برداشت را داشته باشد که با کلیک بر روی آن اطلاعات مربوط به راهنمای فعالسازی سرویس را دریافت خواهد کرد، بایستی پس از کلیک دقیقاً همین تجربه را داشته باشد.

6. در صفحه فرود لینک های مسیریاب (Navigation links) وجود دارد

حالا که همه کارهای لازم برای ترغیب مخاطب به کلیک بر روی تبلیغ یا CTA را انجام داده اید و آنها دارند صفحه فرود شما را می بینند، می خواهید که آن ها را همانجا نگه دارید. هدف این است که آنها را ترغیب به پرکردن فرم موجود در صفحه فرود کنید، و برای اینکه احتمال پرکردن فرم را بالا ببرید، لازم است که احتمال این که بر روی لینک دیگری کلیک کرده و از هدف اصلی فاصله بگیرند را پایین بیاورید. با برداشتن همه مسیریاب ها و لینکهایی که منجر به ورود به سایر صفحات سایت می شوند، حواس پرتی بیننده را کاهش دهید. به محض اینکه بازدید کننده به صفحه فرود شما وارد شود، تنها عملی که بایستی بر روی آن تمرکز شود پر کردن فرم و تکمیل اطلاعات مورد نیاز است. حذف لینک های مسیریاب و غیرمرتبط با موضوع اصلی صفحه فرود، به بالا بردن نرخ تبدیل کمک خواهد کرد.

7. فرم در پایین صفحه قرار دارد

 باید مطمئن شد که کاربران برای دیدن فرم لازم نباشد به پایین صفحه اسکرول کنند. مشاهده سریع فرم در اولین لحظه ورود به صفحه فرود بسیار مهم است. همچنین برای دیدن محتوای صفحه نیز نباید نیاز به اسکرول کردن باشد.

در علم تبلیغات، به هر صفحه‌ای که کاربر وارد آن می‌شود یا اصطلاحا بر آن فرود می‌آید، صفحه فرود (به انگلیسی: Landing Page) می‌گویند. در حقیقت پس از اینکه مخاطب یک بنر تبلیغاتی یا تبلیغ متنی روی آگهی کلیک می‌کند، وارد صفحه فرود متصل به بنر یا تبلیغ متنی می‌گردد. معمولا صفحه فرود به صورت جدا از صفحات اصلی یک وب‌سایت طراحی می‌شود و به همین علت است که Navigation کلی وب‌سایت در آنها لحاظ نمی‌شود. دلیل مشخصی برای اتفاق ذکر شده وجود دارد؛ Navigation در صفحات فرود آورده نمی‌شود که عمل نهایی مخاطب محدود گردد و آگهی‌دهنده بتواند بواسطه صفحه فرود طراحی شده، به هدف نهایی خود برسد.

سایت نیازمندی کارا نیاز © 1395