در این مقاله از سایت نیازمندی کارا نیاز ابتدا به این موضوع میپردازیم که چرا تبلیغات اینترنتی مزیتهای زیادی نسبت به تبلیغات سنتی دارد. قبل از ورود به جزئیات مقاله باید بدانید که تبلیغات اینترنتی دارای اشکال مختلفی است که هر شکل آن دارای ویژگی‌های خاص خود است. با توجه به هدف تبلیغات، نوع محصول، ویژگی‌های مخاطبان، باید شکل متناسب انتخاب شود.

هزینه تبلیغ : هزینه تبلیغات اینترنتی به مراتب کمتر از رسانه‌های دیگر می‌باشد

ایجاد ارتباط دوطرفه : تبلیغات اینترنتی یک ارتباط دوطرفه بین تبلیغ کننده و مخاطب ایجاد می‌ کند. مخاطبان نه تنها تبلیغات را دریافت می‌کنند بلکه قادرند بازخورد بدهند و سئوالات خود را در مورد محصولات با تبلیغ‌کنندگان مطرح کنند.

هدف گیری دقیق و مشخص مخاطبان : درتبلیغات اینترنتی به دلیل قابلیت هدف قرار دادن دقیق و مشخص مخاطبان، می‌توان پیامها را برای جذب نیازها و خواسته‌های معین مخاطبان، طراحی کرد. هنگامی که ما دقیقاً مخاطبان را شناسایی می‌کنیم اطلاعات بهتری در خصوص نیازها و خواسته‌های آنها به دست می‌آید. از این رو پیام آگهی ما بسیار جذاب‌‌تر خواهد بود.

قابلیت اندازه‌گیری،آنالیز، ردگیری و  تحلیل بازخورد بالا : تبلیغات اینترنتی به دلیل ماهیت دیجیتالی، از قابلیت آنالیز و اندازه‌گیری بالایی برخوردار است. ازروشهای گوناگونی برای ردگیری،ارزیابی عملکرد و سنجش اثربخشی تبلیغات اینترنتی استفاده می‌شود.

دسترسی جهانی و شبانه‌روزی : تبلیغات اینترنتی دارای دسترسی جهانی است و در تمام روزهای سال و تمام ساعت روز در دسترس می‌ باشد که این موجب افزایش قابلیت مشاهده و گسترش بازار آن می‌شود.

ارسال، نگهداری و به روز رسانی آسان : تبلیغات اینترنتی دارای ویژگی نمایش، نگهداری و بروز رسانی آسان است که این به دلیل ماهیت دیجیتالی آن می‌باشد. کاهش فرایند تهیه و اجرای تبلیغات از جمله نتایج این ویژگی تلقی می‌شود.

قابلیت فروش : درتبلیغات اینترنتی پس از نمایش آگهی می‌ توان بلافاصله فروش را نیز انجام داد.

ارائه ایده های جدید و خلاق : با توجه به ماهیت دیجیتالی تبلیغات اینترنتی و تکنولوژی های روز طراحی بنر و صفحات وب ، می توان ایده های خلاقانه ای را اجرایی نمود.

ایجاد یک پیوند مستقیم به لیست محصولات : تبلیغات اینترنتی با یک پیوند مستقیم، دسترسی به اطلاعات محصولات مرتبط را برای مخاطبان فراهم می‌ سازد. این قابلیت غالباً منجر به مبادله محصولات و افزایش تعاملات تجاری می‌شود.

توانایی هدفگیری ایستا و پویای مشتریان : در تبلیغات اینترنتی از روشهای متنوعی برای هدفگیری مشتریان به منظور انتخاب، ارائه و نمایش تبلیغات بصورت ایستا یا پویا استفاده می‌شود. این روشها ممکن است بر اساس محتوای صفحه، اطلاعات شخصی و مبادله پویای اطلاعات باشند.

اصطلاحات و مفاهیم مهم در تبلیغات اینترنتی

تبلیغات بصری

به استفاده از بنرهای تبلیغاتی در دیگر وبسایت‏ ها یا وبلاگ ‏ها به منظور جلب ترافیک به وبسایت مورد نظر یا افزایش آگاهی از محصولات یا خدمات یک کسب‏ و‏‏ کار خاص اطلاق می ‏شود. از مهمترین مباحث در این روش تبلیغاتی می‏ توان به طراحی مناسب بنرها برای هر گروه از مخاطبان به نحوی که متمایز و چشمگیر بوده و ترکیب مناسبی از وبسایت ‏ها برای پوشش کامل مخاطبان اشاره کرد. در صورت به کارگیری ترکیب مناسب از ویژگی‏ های ذکر شده، بنرها با یکدیگر دارای اثری تشدید شده و موثرتر خواهند بود.

بازاریابی در شبکه ‏های اجتماعی

به فرایند جلب ترافیک با استفاده از شبکه‏ های اجتماعی اطلاق می ‏گردد. گسترش شبکه‏ های اجتماعی فضاهای تازه‏ ای برای تعامل کاربران اینترنت در سال‏ های اخیر ایجاد کرده است. با توجه به این که داده‏ های ارزشمندی از علاقمندی ‏ها و رفتارهای کاربران در این شبکه‏ ها وجود دارد، استفاده از این امکانات برای معرفی خدمات و محصولات برندها مورد توجه ویژه قرار گرفته‏ اند.

بازاریابی ارجاعی

در این روش برای برجسته‏ سازی محصولات یا خدمات به مشتریان تازه از ارجاع به افرادی خاص و مرجع در هر حوزه استفاده می ‏شود؛ برای مثال استفاده از تبلیغات شفاهی و دهان به دهان (word of mouth) برای معرفی یک برند. با توجه به ویژگی ‏های کاربران ایرانی و نحوه کسب داده‏ های آنها در هر مورد، استفاده از این روش در برساختن شخصیت حقوقی هر برند بسیار موثر بوده و یکی از مهمترین عواملی است که ادراک اجتماعی کاربران درباره هر برند را می‏ سازد.

بازاریابی ایمیلی

ارسال پیام تبلیغاتی به‏ طور مستقیم برای پست الکترونیکی مخاطبان را بازاریابی ایمیلی می‏ نامند. سرویس ‏های گوناگون در سطح جهان وجود دارند که با امکانات موثری فرصت ارتباط مستقیم با مخاطبان را از این طریق فراهم آورده و داده ‏های ارزشمندی در مورد واکنش کاربران به این ایمیل ‏ها در اختیار ارسال کننده قرار می ‏دهند. طراحی مناسب و انتخاب دقیق گروه ‏های مخاطبان از نکات ویژه ‏ای است که در این روش می‏بایست مورد توجه قرار گیرد.

بازاریابی با استفاده ار موتورهای جستجوگر

روشی در بازاریابی که تلاش دارد با استفاده از دیده شدن وبسایت‏ ها در صفحات نتایج جستجوهای اینترنتی به ارتقاء آنها یاری رساند. خرید کلمات کلیدی یکی از انواع این شیوه است. در این روش مجموعه‏ ای از کلمات کلیدی مرتبط با کسب ‏و‏ کار در نظر گرفته شده و بر اساس بودجه‏ بندی وارد کمپین می ‏شوند. این کلمات می ‏توانند به ‏صورت مستقیم در ارتباط با کسب ‏و ‏کار باشند یا به‏ صورت غیر مستقیم در معرض دید مخاطبان بالقوه محصولات و خدمات قرار گیرند.

بهینه سازی برای موتورهای جستجو

در این روش انجام تغییراتی در کدهای یک وبسایت، باعث می ‏شود که آن سایت در صفحه نتایج موتورهای جستجوگر در جایگاه بهتری دیده شود. موتورهای جستجوگر بر اساس یک سری اصول و قوانین میزان اهمیتی برای هر صفحه اینترنتی قائل می ‏شوند که مستقیماً بر ترتیب نشان داده شدن نتایج آنها تأثیر می ‏گذارند. بهبود خوانایی و برجسته ‏سازی محتوا و ارتباطات متقابل با صفحات مرتبط از عوامل موثر بر این مبحث هستند. تکنیک ‏های بهینه ‏سازی برای موتورهای جستجو این حوزه را هدف قرار می‏ دهند.

نرخ تبدیل

نسبت کسانی که اقدام به خرید می ‏کنند به کل بازدیدکنندگان یک وبسایت را نرخ تبدیل می ‏نامند. در حالی که ذهنیت اکثریت افراد بر بالاتر بردن بازدید متمرکز است، سنجه ‏هایی مانند نرخ تبدیل با دقت بیشتری میزان کارایی و بازدهی را نشان می ‏دهند. نرخ تبدیل به طور معمول در حدود 3 تا 9 درصد برای هر وبسایت است.

مفهوم بازدید در تبلیغات اینترنتی

تعامل میان یک کاربر یا ربات اینترنتی با یک وبسایت است که می‏ تواند یک یا چند صفحه بازدید شده را در بر‏گیرد.

مفهوم بازدیدکننده یکتا در تبلیغات اینترنتی

افراد متمایزی (شامل ربات ‏های اینترنتی و بدافزارها نمی ‏گردد) که در یک دوره زمانی مشخص از یک وبسایت بازدید می‏ کنند. هر فرد تنها یک بار شمرده می ‏شود.

مفهوم بازدیدکننده تازه در تبلیغات اینترنتی

بازدیدکننده یکتا که در یک دوره زمانی برای بار اول از یک وبسایت بازدید می ‏کنند.

مفهوم بازدیدکننده تکراری در تبلیغات اینترنتی

بازدیدکننده‏ های یکتایی که در یک دوره زمانی دو بار یا بیشتر از یک وبسایت بازدید کنند.

مفهوم بازدیدکننده بازگشتی در تبلیغات اینترنتی

بازدیدکننده‏ های یکتایی که پیش از این دوره زمانی از وبسایت بازدید کرده بودند، در یک دوره زمانی وارد وبسایت شوند.

مفهوم بازدیدکننده مستقیم در تبلیغات اینترنتی

بازدیدکننده‏ای که به صورت مستقیم و بدون واسطه موتور جستجوگر یا وبسایت دیگری به وبسایت مراجعه کرده است.

مفهوم بازدیدکننده ارجاعی در تبلیغات اینترنتی

بازدیدکننده‏ای که از طریق لینکی که در سایتی ثالث وجود دارد به وبسایت مراجعه کرده است.

مفهوم بازدیدکننده از موتور جستجوگر در تبلیغات اینترنتی

بازدید کننده‏ای که از طریق جستجوی کلیدواژه‏ای در یک موتور جستجوگر به وبسایت وارد شده است.

مفهوم تعداد صفحات بازدید شده از سوی یک بازدیدکننده در تبلیغات اینترنتی

تعداد تعامل‏ های میان یک بازدیدکننده یکتا و یک وبسایت در هر بازدید.

مفهوم زمان ماندگاری یک بازدیدکننده در تبلیغات اینترنتی

مدت زمانی که از لحظه ‏ای که یک بازدیدکننده بازدید را آغاز کرده تا زمانی که آن را خاتمه دهد طی می‏ شود.

مفهوم CPM در تبلیغات اینترنتی

هزینه به ازای هر 1000 بار نمایش، این مدل نشان می ‏دهد که شما به ازای هر 1000 بار نمایش آگهی خود چه مبلغی پرداخت می‏ کنید. این مدل مناسبی برای وبسایت های پخش کننده آگهی می ‏باشد، چرا که بدون توجه به موفقیت یا عدم موفقیت یک کارزار تبلیغاتی هزینه خود را دریافت می‏ کنند.

مفهوم CPC در تبلیغات اینترنتی

هزینه به ازای هر کلیک یا مبلغی که شما به ازای هر کلیک پرداخت می‏ کنید؛ این بدان معناست که شما وقتی که مخاطبی روی بنر شما کلیک کرد و وارد وبسایت شما شد هزینه پرداخت می‏ کنید.

مفهوم CPA در تبلیغات اینترنتی

هزینه به ازای یک عمل، شما به ازای یک عملیاتی که در وبسایت شما انجام می‏ شود هزینه پرداخت می‏ کنید. به عنوان مثال، عملی چون خرید، یا پر کردن یک فرم، یا عضویت در خبرنامه، ثبت نام و دانلود و مواردی از این دست.

مفهوم CTR در تبلیغات اینترنتی

نسبت کلیک به نمایش، این مقدار از تقسیم میزان کلیک بر میزان نمایش به دست می‏ آید، به عنوان مثال، CTR به میزان 2% یعنی اینکه از هر 100 نمایش بنر دو بار روی بنر توسط مخاطبان کلیک می شود.

مفهوم Landing Page در تبلیغات آنلاین

در تبلیغات اینترنتی یا آنلاین Landing Page که به صفحات جمع ‏آوری کیس ‏های بازاریابی نیز معروف است، صفحاتی می ‏باشند که کاربر با کلیک روی نتایج موتورهای جستجو یا تبلیغات وارد این صفحات می‏ شود. این صفحات از این جهت که اولین نقطه ارتباطی مخاطبان با یک کسب‏ و کار می‏ باشد از اهمیت ویژه‏ ای برخوردار هستند.

سایت نیازمندی کارا نیاز © 1395